Kedy volať záchranku?

Číslo 155 vytočte vždy pokiaľ došlo k náhlemu ohrozeniu života, zdravia, vážnemu úrazu, alebo nehode s väčšími následkami.

PRVA POMOC

 

Riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Ľubomír Kočiš tvrdí, že ľudia často volajú záchranku hneď ako prvú voľbu pri zdravotných problémoch. „Stáva sa, že záchranky s lekárom často vyrážajú za pacientmi, ktorí pomoc lekára reálne nepotrebujú,“ konstatuje Košíš.

Kedy volať záchranku? Najčastejšie ide o:

  • poruchy vedomia až bezvedomie,

  • náhle zastavenie krvného obehu spojené so zastavením dýchania,

  • problémy s dýchaním, dusenie,

  • mozgovú mŕtvicu,

  • neobvyklé bolesti prípadne tlaky na hrudníku, vyžarujúce do horných končatín, krku, chrbta, často sprevádzané ďalšími príznakmi akými sú slabosť, nevoľnosť, dýchavičnosť a i.,

  • vážny úraz, dopravná nehoda, masívne krvácanie, rôzne pády, topenie,

  • otravu liekmi alebo chemikáliami,

  • kŕčové stavy,

  • popáleniny, omrzliny, prehriatia a podchladenia,

  • pôrod a mnohé ďalšie.

  • V prípade, ak ide o dlhodobo trvajúce ochorenie, bez náhleho zhoršenia zdravotného stavu obráťte sa na praktického lekára, alebo podľa potreby volajte lekársku službu prvej pomoci.

AKO VOLAŤ 155 ?

  • Na bezplatnú tiesňovú linku záchrannej zdravotnej služby 155 je možné volať z telefónu akejkoľvek verejnej siete v SR, vrátane mobilných telefónov.

  • Číslo linky 155 je vždy bez akejkoľvek predvoľby.

  • Bez ohľadu na to či voláte z mobilného telefónu, alebo z pevnej linky vždy zdôraznite, kde sa presne nachádzate, vrátane spresnenia miesta, z ktorého voláte.

Čo robiť pokiaľ došlo k náhlemu ohrozeniu života, zdravia, vážnemu úrazu, alebo nehode s väčšími následkami ?

1. Zaistite bezpečnosť pre seba a aj pre postihnutého a jeho okolie.
2. Včas privolajte pomoc na tiesňovej linke 155.
3. Zistite stav vedomia, dýchania a to v akej polohe sa postihnutý nachádza
4. Oslovte ho, chyťte ho za rameno, jemne s ním zatraste a pozorujte či spraví grimasu, či odpovedá na hlasité oslovenie.
5. Pokiaľ odpovie alebo sa aspoň pohne a dýcha – nechajte ho v pozícii, v ktorej ste ho našli (pokiaľ mu v nej nehrozí ďalšie nebezpečenstvo), ravidelne postihnutého kontrolujte.
6. Pokiaľ je postihnutý v bezvedomí (neodpovedá na oslovenie, na zatrasenie, neurobí grimasu tváre), ale dýcha a pokiaľ poloha postihnutého sama o sebe neohrozuje jeho stav, ponechajte ho v polohe v akej sa práve nachádza, sledujte stav vedomia, dýchania, v prípade zvracania otočte postihnutého okamžite na bok.
7. Pokiaľ postihnutý nereaguje, je v bezvedomí (neodpovedá na oslovenie, neurobí grimasu na mierne zatrasenie) a nedýcha:

  • Upravte polohu postihnutého – otočte ho na chrbát, (musí ležať na rovnej, tvrdej podložke, dajte pozor na zranenia, zistite či nekrváca).

  • Zistite či dýcha a má čistú dutinu ústnu, nezisťujte prítomnosť pulzu.

  • Dvomi prstami jednej ruky nadvihnite bradu nahor, aby sa mierne zaklonila hlava, priložte svoje ucho k ústam a nosu postihnutého tak, aby ste mohli cítiť a počuť vydychovaný vzduch z pľúc postihnutého a vidieť pohyby jeho hrudníka.

  • Pokiaľ je možné, vyvarujte sa nadmernému záklonu hlavy, najmä ak je podozrenie na poškodenie krčnej chrbtice.

  • Pri rozpoznaní zástavy obehu a dýchania je nevyhnutné zahájiť oživovanie so stláčaním hrudníka a dýchaním z úst do úst nasledujúcim spôsobom

Rresuscitácia

U pacientov so zastavením dýchania a / alebo krvného obehu má laická neodkladná resuscitácia zásadný význam pre ich prežitie!

Kľaknite si k hrudníku postihnutého, položte dlaň jednej ruky na stred jeho hrudníka, na ňu oprite dlaň druhej ruky. Rukami vystretými v lakťoch stláčajte hrudník postihnutého 30x za sebou do hĺbky minimálne 5 cm, s rýchlosťou viac ako 100 x za minútu. Po 30 stlačeniach hrudníka prejdite na dýchanie z úst do úst. Dvoma prstami jednej ruky stlačte nos („zaštipcujte ho“), zároveň dlaňou tlačte na čelo, prstami druhej ruky dvíhajte bradu nahor, aby sa mierne zaklonila hlava. Otvorte ústa postihnutého, nadýchnite sa, svoje ústa pritlačte okolo úst postihnutého a vdýchnite 2 x po sebe (nefúkajte) tak, aby sa nadvihol hrudník. Pokračujte v stláčaní hrudníka a dýchaní z úst do úst v pomere 30:2 do príchodu záchranárov, alebo do obnovenia spontánneho dýchania a obehu u postihnutého, príp. do vyčerpania síl.

Zdroj: Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby

foto: www.freedigitalphotos.net

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť