Kašeľ je najčastejší príznak ochorenia dýchacích ciest

Kašeľ sám osebe nie je chorobou. Môže vzniknúť ako neškodná reakcia na prašné prostredie, ale byť aj signálom vážnejšieho ochorenia.

 

 

Kasel_ilustracne_foto_2

Podľa Národného centra zdravotníckych informácii detskí lekári minulý rok zaznamenali takmer milión pacientov, detí a mladých ľudí. Najviac ich potrápili práve choroby dýchacej sústavy. Priemerne deti do 1 roka navštívili lekára dvadsať krát, staršie, do 5 rokov, osem krát a do osemnásť rokov približne päť krát do roka.

 

S kašľom, ktorý sa spája s ľahšími ochoreniami dýchacích ciest typickými pre toto jesenné obdobie, si môžeme poradiť aj sami s pomocou voľnopredajných prípravkov. 

 

V tomto období sú najčastejšou príčinou kašľa vírusy a baktérie v našich dýchacích cestách. U detí sprevádza kašeľ vírusová infekcia vo viac ako 90 percentách prípadov. ,,Kašeľ je prirodzeným a dôležitým obranným mechanizmom organizmu,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Katarína Šimovičová. Súčasne je najčastejším sprievodným príznakom ochorení dýchacích ciest.

 

V zásade rozoznávame dva základné druhy kašľa: Suchému, dráždivému kašľu odborníci hovoria aj neproduktívny. Vyskytuje sa na začiatku infekčného ochorenia, keď sú hlieny ešte husté a nedarí sa ich dobre vykašliavať. Vlhký, produktívny kašeľ vzniká, keď sa už hlien v dýchacích cestách pohybuje. Sprevádza ho vykašliavanie hlienov v rôznom množstve.

 

 

Kasel_ilustracne_foto

 

 

Suchý kašeľ nemá žiadny liečivý účinok, takže je možné tlmiť ho liekmi nazývanými antitusiká. Tie ovplyvňujú dráždivé podnety z dýchacích ciest. Pacienta totiž obťažuje, často veľmi vyčerpáva. Vlhký kašeľ sa už nesmie potláčať liekmi, ktoré ho zastavujú. Treba ho podporiť prostriedkami, ktoré hlieny skvapalňujú a podporujú ich vykašliavanie. Tým sa odborne hovorí mukolytiká (znižujú hustotu hlienu) a expektoranciá (pomáhajú hlien dostať von z dýchacích ciest).

 

Nie vždy je však jednoduché určiť správne typ kašľa, najmä ak sa suchý a produktívny kašeľ striedajú. Nielen vtedy je vhodný čisto prírodný prípravok odporúčaný pri suchom aj vlhkom type kašľa. Sirup proti kašľu Stodal je možné podávať deťom od narodenia, takisto po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom aj tehotným a dojčiacim ženám.

 

BOIRON-STODAL-krabicka-new

Stodal, 200 ml., cca 5,30 eur

Výhodou sirupu je, že poskytuje ochranu na prírodnom základe, môže sa kombinovať aj s inými liekmi proti kašľu a prechladnutiu a nezaťažuje organizmus.

 

You may also like...

1 Response

  1. Katarína píše:

    Ja som kašeľ zatiaľ vždy vyliečila bežným sirupom stopkašeľ z lekárne, v prvom rade netreba podceňovať ani také ako kašeľ ale treba liečiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť