ENDOMETRIÓZA, choroba mladých žien

 

 

Endometrióza je gynekologické ochorenie, ktoré postihuje výlučne mladé ženy, nepatrí medzi ochorenia, ktorým sa dá predísť. Dokonca ho nie je možné ani úplne vyliečiť. Existuje však niekoľko spôsobov ako sa dá toto ochorenie zmierniť a jeho ďalšiu inváziu znemožniť. Riešením je aj tehotenstvo.

 ID-100265464

 

Liečba endometriózy by preto mala prebiehať individuálne a s prihliadnutím na to, či žena ešte plánuje alebo už neplánuje v budúcnosti otehotnieť.

 

Čo je to endometrióza

Endometrióza dostala názov podľa latinského názvu „endometrium“, čo v preklade znamená sliznica maternice. Práve čiastočky sliznice maternice indikujú toto ochorenie vo chvíli, keď sa objavujú mimo svojho prirodzeného prostredia. Umiestnené môžu byť rozmanito, to znamená, že sa môžu nachádzať na pobrušnici, vaječníkoch, v lokalite medzi pošvou a konečníkom, v stene maternice, teda na akomkoľvek mieste v dutine brušnej.

 

Ochorenie trápi najmä mladé ženy

Zákernosť choroby sa prejavuje rôzne. Čím je žena v čase vzniku ochorenia mladšia, tým ťažší priebeh sa predpokladá. „Treba zdôrazniť, že najčastejšie sa vyskytuje práve medzi 20. a 35. rokom, čiže u žien v ideálnom období na založenie vlastnej rodiny,“ vysvetľuje MUDr. Peter Harbulák, vedúci lekár bratislavského centra pre gynekológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV

 

U polovici žien býva podľa Harbuláka endometrióza popisovaná s bolestivou menštruáciou, 75 percent žien s bolesťami v oblasti panvy a 25 – 40 percent žien, ktoré majú problémy otehotnieť. Endometrióza môže byť tiež príčinou mimomaternicového tehotenstva, keď sa vajíčko usídli na sliznici maternice, vo vajcovode alebo vaječníku. ,,Je to choroba, ktorú ovplyvňujú viaceré faktory – genetické, hormonálne, imunologické a takisto aj anatomické“, dodáva lekár.

Mnohé ženy môžu trpieť závažným stupňom endometriózy bez toho, aby o tom vedeli a k odhaleniu dochádza práve pri gynekologickom vyšetrení a pravidelných prehliadkach


Na potvrdenie tohto ochorenia je potrebný ultrazvuk alebo laparoskopia. Tou je možné prezrieť všetky orgány v oblasti panvy a brucha. Pacientke sa v celkovej narkóze cez malý rez v pupočnej jamke zavedie optika laparoskopu s kamerou. Ložiská endometriózy a endometriotické cysty sa pritom môžu hneď operovať. Lekári sa snažia odstrániť čo najviac ložísk a odstrániť vzniknuté zrasty. Úspešnosť operácie závisí od ich uloženia a veľkosti. Jazvička po zákroku zostáva malá a pacientka je schopná ísť do práce skôr než po normálnej operácii, pretože hospitalizácia je minimálna.

 

Odporučením v liečbe endometriózy je aj užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo samotných gestagénov. Túto liečbu odporúča MUDr. Harbulák iba pacientkam, ktoré otehotnenie neplánujú. „Žiaľ, endometrióza je kontinuálne a rekurentné ochorenie. To znamená, že kým bude pacientka vo fertilnom období, čiže kým budú jej vaječníky pracovať, tohto ochorenia sa úplne nezbaví a bude ho stále mať. Jedno z riešení – ako endometriózu utlmiť, je práve vyradenie vaječníkov zo svojej činnosti“, potvrdzuje gynekológ závažnosť ochorenia.

 

ilustračné foto: www.freedigitalphotos.net/

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť