Dieťa by malo absolvovať preventívnu prehliadku zubov už v 1. roku života

Na základe údajov zo Štatistického úradu vyplýva, že v roku 2013 na prehliadke u zubného lekára NIKDY nebolo až 41,5% detí do 14 rokov. Dieťa by pritom malo preventívnu prehliadku absolvovať 2-krát ročne. Väčšina evidovaných detských pacientov však bola na prehliadke iba raz a mnohé deti neprišli na ošetrenie, hoci boli objednané.

ID-10033588

Zubný kaz je najrozšírenejšie ochorenie na svete. Postihuje 90% dospelých a 60-90% detí v školskom veku. Celosvetovo ide o 4. najdrahšie ochorenie. Podľa prieskumu Svetová federácia zubných lekárov z roku 2014 majú slovenské 12-ročné deti druhú najvyššiu kazivosť zubov v Európe.

Stav ústneho zdravia detí na Slovensku by mali pomôcť zlepšiť preventívne programy. V rámci Európy vznikla Asociácia za budúcnosť bez zubného kazu, ktorá si dala za cieľ, aby každé dieťa narodené po roku 2026 bolo bez zubného kazu po celý život. „Je to smelý cieľ, ale možný,“ vysvetľuje signatárka Aliancie za Slovensko prof. Neda Markovská. „Musíme začať vzdelávať matky v období tehotenstva, rodičov aj deti. Máme pripravené programy, ktoré nám v tom pomôžu. Preventívna prehliadka sama o sebe nestačí, je potrebné zmeniť myslenie ľudí, zlepšiť stravovacie návyky a dôsledne sa starať o čistotu zubov.“

ID-10058181

Medzi hlavné problémy patrí strava. „Deti prijímajú priveľa cukru počas celého dňa. Pijú sladené nápoje, hoci napríklad malá fľaša kolového nápoja obsahuje 10 kociek cukru, detské bezfarebné vody s príchuťou ovocia ich majú až 7,“ prízvukuje MUDr. Alžbeta Béderová, z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. Ideálny je nesladený čaj, mlieko alebo voda. „Sladkosti by mali byť za odmenu a dieťa by si po nich malo vypláchnuť ústa čistou vodou,“ konštatuje odborníčka na výživu.

Lepšie ako znášať vŕtanie zubov, je im predchádzať. „Dieťa by malo absolvovať preventívnu prehliadku čo najskôr, už v 1. roku života. Zubný lekár naučí rodiča správne ošetrovať chrup dieťaťa a ono na oplátku získa kladný vzťah k ambulancii, keďže v nej nezažije bolesť z ošetrenia. Pravidelné návštevy zubnej ordinácie dodajú dieťaťu aj rodičovi pocit bezpečia,“ konštatuje psychologička Jana Ashford.

FOTO: www.freedigitalphotos.net

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť