Darované orgány zachránili život minulý rok 165 ľuďom

Darovaním orgánu v prípade smrti mozgu je možné zachrániť život viacerým ťažko chorým ľuďom.  Takáto pomoc inému je najvyšším prejavom šľachetnosti a hlbokej ľudskosti. Len v minulom roku bolo zachránených 165 pacientov tým, že im bol transplantovaný niektorý zo životne dôležitých orgánov. Napriek tomu však Slovensko stále patrí medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe.

 

ID-100162861

 

 

Jeden darca môže darovaním orgánov ako napríklad srdce, pľúca, obličky, pečeň či pankreas zachrániť život až siedmim pacientom. Na orgánovú transplantáciu čaká na Slovensku aktuálne 443 pacientov, ktorých život závisí od darcov orgánov.

„Za ostatných 10 rokov zaznamenávame pokles, resp. stagnáciu v oblasti odberovej aktivity,“ uviedol Daniel Kuba, riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie.

 

ID-100251772

 

V roku 2014 sa podľa neho uskutočnilo 125 transplantácií obličiek, 17 transplantácií srdca a 23 transplantácií pečene. V porovnaní s rokom 2007 je to pokles o 42 %. ,,Naším cieľom je stabilne dosiahnuť úroveň z roku 2007,“ dodal.

 

Prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti Zuzana Žilinská uviedla, že darovanie a transplantácia orgánov je službou životu, ktorá predstavuje vysokú morálnu hodnotu. „Dnes už nikto nepochybuje o tom, že transplantácie orgánov zachraňujú ľudské životy a dávajú šancu žiť tým, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život,“ hovorí Žilinská.

 

 

foto2

FOTO: Zľava: Iveta Malachovská, MUDr. Daniel Kuba, riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie a MUDr. Zuzana Žilinská, prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti

 

 

Slovenská transplantologická spoločnosť preto spúšťa informačnú kampaň na podporu odberového a transplantačného programu pod názvom Sedem životov. Cieľom kampane realizovanej pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR je upriamiť pozornosť na problematiku transplantácií  a darcovstva orgánov.

 

Najvyšší podiel darovaných orgánov na počet obyvateľov má Španielsko (35,3 na 1 milión obyvateľov). Po ňom nasledujú Chorvátsko, Belgicko, Malta a Portugalsko. Medzi ďalšie krajiny, v ktorých sa vykonáva najvyšší počet transplantácií orgánov patria Česká republika (25,0 na milión obyvateľov), Francúzsko, Nórsko, Rakúsko či Taliansko.

 

 

foto1

FOTO: Zľava: MUDr. Zuzana Žilinská, prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti, Ľudmila Janasová, pacientka s transplantovanou obličkou, Juraj Palečka, pacient s transplantovanou pečeňou, moderátorka tlačovej konferencie Iveta Malachovská, Martina Szabová, pacientka s transplantovaným srdcom a MUDr. Daniel Kuba, riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie.

 

 

V oblasti darcovstva orgánov platí na Slovensku princíp tzv. predpokladaného súhlasu. To znamená, že potenciálnym darcom je každý, kto počas svojho života neodmietol darovanie orgánov po smrti. „V praxi však pozostalú rodinu pred odberom orgánov informujeme o zámere odobrať z tela pacienta so smrťou mozgu, teda mŕtveho pacienta, orgán“ vysvetľuje Zuzana Žilinská. Podmienkou začatia procesu odberu orgánov je úplná a nezvratná strata všetkých funkcií mozgu potenciálneho darcu – mozgová smrť.

 

V súčasnosti je na Slovensku šesť pracovísk, v ktorých sa vykonávajú transplantácie orgánov: tri v Bratislave a jedno v Banskej Bystrici, Košiciach a v Martine.

 

FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

 

 

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť