Dámska obuv v priebehu vekov: Od antických sandálov až k ihličkám Christiana Laboutina

Vývoj topánok počas histórie podliehal nielen módnym trendom, ale aj triednym rozdielom medzi rôznymi vrstvami obyvateľstva a tiež nevyhnutnosťou prispôsobiť sa životným podmienkam. Spoznajte spolu s nami, čo si dámy obúvali kedysi a kto určuje módu dnes.

 

 

Damska obuv v priebehu vekov

Základom je koža

V súčasnosti je koža na topánkach vnímaná ako symbol luxusu a najmä odolnosti v porovnaní s lacnejšími a dostupnejšími syntetickými materiálmi. V čase doby bronzovej však bola koža pre našich predkov jediným dostupným materiálom, preto snáď nikoho neprekvapí, že najstaršie objavené topánky boli kožené. Našli sa v jaskyni v Arménsku a okrem kože bolo na ich výrobu použité aj seno ako tepelná izolácia.

Koža však nebola len doménou pravekých ľudí, starovekí Rimania napríklad dali tomuto svetu tzv. gladiátorky – kožené sandále s hrubou podrážkou podbitou kovovými cvokmi, ktoré sa zväzovali remienkami okolo nôh. Nosili ich prevažne vojaci, ktorým takáto obuv dodávala dostatočnú oporu počas dlhých výprav. Dámy z vyšších vrstiev však nosili calcei – topánky z jemnej svetlej kože, ktoré sa zdobili perlami a drahokamami a namiesto kožených remienkov sa šnurovali hodvábnymi stužkami.

 

Novovek a extravagantná dámska obuv

Stredovek je obdobím, kedy sa obuvníctvo začalo postupne povyšovať na remeslo a panovníci mu prikladali čoraz väčšiu vážnosť. Typickou obuvou tohto obdobia boli nadrozmerné topánky s úzkou špicou, ktorá sa priväzovala ku kolenám, aby v nich vôbec bolo možné kráčať. Tento módny výstrelok sa však týkal len šľachty, tí chudobnejší si vystačili aj s obyčajnými koženými krpcami alebo drevákmi, ktoré boli omnoho praktickejšie.

 

V čase novoveku sa dámska obuv stala tak trochu zvláštnou a extravagantnou. Benátky totiž svetu v polovici 16. storočia priniesli skutočnú bizarnosť – topánky na podstavcoch! Tie tvorili základňu podrážky a často dosahovali výšku až 70 centimetrov. Normálna chôdza v nich nebola možná, preto boli ženy nútené využívať na presúvanie pomocníkov.

 

V 17. storočí napríklad nosili podpätky výhradne muži

 

Topánková móda sa neskôr menila rýchlejšie ako ročné obdobia. V 17. storočí napríklad nosili podpätky výhradne muži, pričom dámy preferovali skôr obuv s plochou podrážkou, ktorá sa vďaka svojmu šnurovaniu nápadne podobala na rímske sandále. Čoraz viac sa začali využívať aj rôzne ozdoby v podobe výšivky, dekoratívnej tkaniny alebo spôn.

 

Zvláštnosťou boli tiež dámske topánky so skrútenou špicou. 18. storočie však konečne prinieslo podpätky aj ženám. Dámske topánky v tejto dobe boli skutočne oku lahodiace, pretože pri ich výrobe sa používal najmä pestrý hodváb a rôzne vzory farbenej kože.

 

19. storočie a primitívne dámske tenisky

19. storočie bolo v dámskej móde charakteristické členkovými čižmičkami a šnurovacími topánkami bez opätkov. Objavila sa však aj prvá športová obuv, ktorú využívali najmä vyššie vrstvy pri hre populárneho tenisu. Nedá sa síce hovoriť o priamych predchodcoch dnešných tenisiek, no to, že ľudia začali rozlišovať obuv podľa účelu, bolo prvým krokom k diferencovaniu topánok, aké poznáme dnes.

 

Dnes nikoho dnes neprekvapí, ak si žena obuje pánske mokasíny či dámske tenisky k spoločenským šatám

 

V súčasnosti nie sme limitovaní primitívnymi technikami výroby a striktnou módou v oblasti topánok. Nikoho dnes neprekvapí, ak si žena obuje pánske mokasíny či dámske tenisky k spoločenským šatám. Móda sa vníma ako prejav individualizmu, v ktorom trendy udávajú nielen svetoví výrobcovia ako napríklad ikonický Christian Laboutin so svojimi slávnymi červenými podrážkami lodičiek, ale tiež módni blogeri. Tí sú momentálne na výslní, preto nie je žiadnym prekvapením, že tí najúspešnejší dokážu vďaka svojej záľube v móde zarábať závratné sumy, o ktorých sa bežným ľuďom ani nesníva.

Zdroj foto: Focus Clinic/CC BY

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť