Portál o zriedkavých chorobách pomáha už rok


Existuje totiž 6 000 až 8 000 zriedkavých chorôb, pričom choroba sa považuje za zriedkavú, keď postihuje menej ako 5 osôb zo stotisíc.

Polovicu pacientov tvoria deti, u 80 percent pacientov ide o genetickú poruchu. Podľa prieskumu až 25 percent pacientov pátra po diagnóze od 5 do 30 rokov, čo je pre mnohých veľmi frustrujúce, v priemere 17 percent pacientov podstúpi vplyvom zlej diagnostiky operáciu.

Potreba osvety o tejto problematike je opodstatnená

Už 11. rok sa posledný februárový deň nesie v znamení šírenia povedomia o zriedkavých a často prehliadaných chorobách. Na Slovensku pritom už rok funguje špecializovaný osvetový portál www.zriedkavechoroby.sk, ktorý je svojím obsahom unikátny v regióne celej strednej Európe, a pacientom poskytuje reálny informačný servis, skúsenosti, podporu i pomoc.

Vo februári 2018 spustilo Občianske združenie Zriedkavé choroby portál pre verejnosť, ktorý na pravidelnej báze prináša aktuality o posune v liečbe zriedkavých chorôb, príbehy skutočných pacientov, zoznam pracovísk a odborníkov v Slovenskej republike, prehľad Európskych referenčných sietí i relevantných domácich a zahraničných inštitúcií.

„Za rok našej činnosti sa na nás obrátilo 61 ľudí so žiadosťou o poskytnutie tzv. pacientskej navigácie. Vo väčšine prípadov nevedeli, kde hľadať špecialistu a nedokázal im to povedať ani ich všeobecný lekár,“ hovorí Tatiana Kubišová, zakladateľka OZ Zriedkavé choroby.

Niekedy majú podľa nej pacienti problém s tým, že ich všeobecný lekár nechce odoslať k odbornému lekárovi a bez výmenného lístka sa k nemu nedostanú. ,,Mali sme aj prípad mamy už dospelej dcéry, ktorú ambulantný neurológ odmietal odoslať na magnetickú rezonanciu mozgu 3 roky. Mala stanovenú chybnú diagnózu, no jej zdravotný stav sa zhoršoval a až počas hospitalizácie absolvovala spomínané vyšetrenie, ktoré preukázalo, že má progresívnu zriedkavú chorobu bez možnosti liečby. V jej prípade sme sa snažili sprostredkovať adekvátnu sociálnu starostlivosť. Pribúdajú pacienti, ktorí bojujú o úhradu lieku so zdravotnou poisťovňou,“ hovorí Kubišová.

Portál pomáha aj iným

Portál pomáha aj tým, ktorí hľadajú človeka s rovnakou zriedkavou chorobou. Zatiaľ čo niektoré diagnózy, ako sú napríklad pľúcna artériová hypertenzia, fenylketonúria či cystická fibróza, zastrešujú pacientske organizácie, vyše 99 % pacientov spomedzi celej škály týchto diagnóz, sa nemá na koho obrátiť. „Osvedčila sa nám forma príbehov, v rámci ktorých uvádzame opis príznakov, priebeh choroby i diagnostiky. Týmto spôsobom sme prepojili napríklad dve Slovenky so syndrómom MELAS, ku ktorým sa na sklonku roka 2018 pridala aj pacientka z Českej republiky,“ uvádza ďalej zakladateľka OZ.

Žiadaní sú odborníci aj rozdelenie chorôb

Za rok činnosti portál priniesol 34 autentických príbehov a 110 aktualít. Navštívilo ho 16 000 unikátnych návštevníkov, ktorí jeho čítaním strávili v priemere takmer 2,5 minúty. Čitateľov najviac zaujíma rozdelenie zriedkavých chorôb, príbehy pacientov a prehľad odborníkov a pracovísk. 

V rámci zviditeľnenia problematiky vytvorilo OZ Zriedkavé choroby i dve plnohodnotné štafety na ČSOB Bratislava Marathon 2018 pod záštitou ambasádorky Daniely Hantuchovej, ktorá navyše odkráčala symbolický kilometer do cieľa spolu s pacientmi.

Za systematickú prácu na poli komunikácie získalo združenie Špeciálnu cenu na PRokop 2018. Pozitívnu reakciu na portál zaznamenáva pravidelne aj od lekárov a odborníkov na zriedkavé choroby.

Ilustračné foto: www.pexels.com

You may also like...

1 Response

  1. 4. marca 2019

    […] a napísali o nás portály teraz.sk,  vyšetrenie.sk, zdravie.sk, dobrenoviny.sk, hnonline.sk, zenam.sk, mamatata.sk, zenyvmeste.sk, glob.sk, […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť