Dajte si zmerať krvný tlak, môžete si zachrániť život

Vysoký krvný tlak – hypertenzia nebolí, ale môže mať smrteľné následky. Preto sa mu hovorí mu tichý a zákerný… Ambasádormi kampane sa stali Zuzana Mauréry a Ady Hajdu. 

Hypertenzia alebo choroba vysokého krvného tlaku je v súčasnej dobe celosvetovým problémom. Postihuje 40 až 50% dospelých osôb vo veku nad 18 rokov. Napriek tomu približne polovica ľudí s vysokým krvným tlakom vôbec nevie o tom, že má vysoký krvný tlak, pretože v začiatkoch ochorenia nepociťujú žiadne príznaky a ťažkosti.

„Pacient nemusí mať spočiatku žiadne príznaky, ktoré by upozornili na to, že niečo nie je v poriadku. Dokonca aj človek s vyššími hodnotami krvného tlaku sa môže cítiť dobre, pretože pokiaľ sú ešte cievy pružné, komplikácie sa neobjavia,“ upozorňuje hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo MUDr. Jana Bendová, PhD.

Je preto podľa nej dôležité, aby ľudia vedeli, že hypertenzia tu je, je reálna a je veľmi častá. Každý dospelý človek by mal poznať svoje hodnoty krvného tlaku.

Kontrola je jednoduchá a bezbolestná

Jediný spôsob ako sa dozvedieť, či trpíte hypertenziou je dať si správne odmerať svoj krvný tlak. Aby bol vysoký krvný tlak pod kontrolou, musí byť najskôr správne diagnostikovaný.

Samotná informácia o hodnote krvného tlaku a jeho kontrola je pritom jednoduchá, rýchla a bezbolestná. Krvný tlak sa môže merať v ambulancii lekára, v domácom prostredí alebo pomocou 24-hodinového ambulantného monitorovania tlaku krvi.

Výsledkom merania krvného tlaku sú dva číselné údaje:

  1. systolický tlak, ktorý je výsledkom sily pumpovacej aktivity ľavej srdcovej komory, keď sa krv z nej dostáva tepnami do tela, /horná hodnota/
  2. diastolický tlak, ktorý je  komplexným výsledkom  odporu a tepnovej aktivity v jednotlivých tkanivách celého tela, /spodná hodnota/

Hypertenzia už je, keď  krvný tlak sa rovná alebo prevyšuje hodnotu 140/90 mmHg.

Problémom môže byť aj zlý životný štýl

Dôvody vzniku hypertenzie sú vo väčšine prípadov neznáme, ale vieme, že základom je porucha centrálneho regulovania krvného tlaku a starnutie cievnej steny.  K urýchleniu a podporeniu vzniku ochorenia môže prispieť vrodená predispozícia ale aj zlý životný štýl.

Ochorenie sa už stáva problémom pre mladších ľudí, dokonca sa vyskytuje u dospievajúcej mládeže. Mladí ľudia bežne príznaky vysokého krvného tlaku nepoznajú, zvýšenie krvného tlaku ignorujú a pripisujú to stresu a iným problémom. Podceňujú meranie  svojho krvného tlaku. Ak si ho aj zmerajú a zistia vyššiu hodnotu, považujú ju za náhodu, reakciu na záťaž a stres, a neuvažujú o tom, že sa jedná  o ochorenie.

Najznámejšie a najčastejšie rizikové faktory pre vznik a udržovanie hypertenzie sú:

  • vek,
  • mužské pohlavie,
  • fajčenie,
  • vysoký príjem kuchynskej soli v strave,
  • nadmerné užívanie alkoholu,
  • nedostatočná telesná aktivita,
  • nadváha a obezita,
  • negatívne vnímaný chronický stres (dystres).

Kampaň  #pretozetitohovorim, #becauseIsayso

Preventívna celosvetová kampaň nám pripomína, že niektorých ochorení sa predsa len vieme vyvarovať alebo vieme pozitívne ovplyvniť ich priebeh. Povzbuďme k lepšej starostlivosti o svoje zdravie našich rodičov a starých rodičov – povedzme im, aby si dali odmerať krvný tlak, Chceme, aby tu s nami ostali čo najdlhšie a v čo najlepšej forme. Preventívne vyšetrenia totiž môžu zabrániť rozvoju ochorenia, dokonca aj zachrániť život.

Môžete môcť využiť počas Svetového dňa hypertenzie 17. mája 2019, keď budú bezplatne zabezpečené merania krvného tlaku pre širokú verejnosť vo vybraných lekárňach na celom Slovensku.

Ambasádormi Mauréry a Hajdu

Do kampane sa po druhý raz zapojilo aj OZ Únia pre zdravšie srdce. Podporujú ju aj herci a ďalšie známe osobnosti. Novými ambasádormi sa stali Zuzana Mauréry a Ady Hajdu.

Pomôžu združeniu, v rámci svojho osobnostného potenciálu, hovoriť o srdcovocievnych ochoreniach v širšom kontexte aj pre generáciu svojich rovesníkov, ktorí môžu tiež patriť do rizikovej skupiny. Dôslednou a kvalitnou liečbou vysokého krvného tlaku na tzv. bezpečné hodnoty je možné znížiť riziko mozgovej mŕtvice o 36%, riziko srdcového zlyhania o 38%, úmrtnosť na srdcovocievne príčiny o 16% či celkovú úmrtnosť o 10%.

O presných miestach bezplatného merania krvného tlaku, o kampani, ako aj o ochorení hypertenzie sa dozviete viac na www.pretozetitohovorim.sk alebo www.presrdce.eu.

Ilustračné foto: pixabay.com, OZ Únia pre zdravšie srdce

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť